Campionatul Naţional Universitar de Judo

14/05/2019

In perioada 12-13.05.2019, s-a desfăşurat la Sibiu CAMPIONATUL NAŢIONAL UNIVERSITAR DE JUDO. La această competiţie Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport a fost reprezentată de 5 sportivi judoka care au obţinut rezultate deosebite într-o competiţie de tradiţie unde au avut adversari puternici din peste 8 centre universitare din ţară precum: Bucureşti, Iaşi, Cluj, Sibiu, Piteşti, Bacău, Constanţa, Alba Iulia, Arad. In urma unor meciuri dificile studenţii au obţinut următoarele rezultate:

- Nagy Robert (stud. EFS anul 3) - locul I şi titlul de Campion Naţional Universitar la categoria +100kg (învingând în finala pe arădeanul Boldiş Mark de la Academia de Poliţie Bucureşti),

- Mraz Dan (stud. EFS anul 3) - locul III la categoria 73 kg,

- Mraz Gheorghe (stud. EFS anul 1) - locul III la categoria 90 kg,

- Studenţii Cabulea Alex (stud. EFS anul 3) şi Mraz Dusan (stud. EFS anul 2) au reuşit să obţină locul locul V, după meciuri dificile, la categoriile 60 respectiv 66 kg.

Studenţii care au participat sunt şi componenţi ai clubului CS Universitatea Arad.

Cadrul didactic coordonator pentru această competiţie a fost: lect. dr. Ardelean Viorel Petru.